ARCHIWUM

jazda za grosze - archiwumZawartość numeru - 2 (37) 2007:          pobierz wydanie w pdf

Wzrost europejskiego rynku LPG o 100% do 2030!!!
Prognozy i ich uzasadnienie przedstawione przez jednego z prelegentów – Mr Alain De Grece (SHV Gas) podczas Kongresu AEGPL – Europejskiej Organizacji Gazu Płynnego, który odbył się w dniach 6-8 czerwca br., nie budzą wątpliwości co do poprawności postawionych tez, że rynek LPG ze sprzedaży w 2001 roku na poziomie 31 mln ton może osiągnąć 63 mln ton w roku 2030. Największy przyrost jest przewidywany w sektorze autogazu (5-cio krotny wzrost na przestrzeni 30 lat).
autor: mgr inż. Grzegorz Jarzyński

Gaz ziemny paliwo przyszłości
Gwałtowny wzrost cen ropy naftowej na światowych giełdach i niestabilna sytuacja na polskim rynku paliw płynnych spowodowała wzrost zainteresowania paliwami alternatywnymi. Jedną z możliwości jest zastosowanie do zasilania silników spalinowych sprężonego gazu ziemnego (Compressed Natural Gas – CNG).
autor: Adam Bogusz (PSG)

Kryteria wyboru instalacji gazowej
Instalacji gazowych na rynku polskim jest tak dużo, że potencjalny klient ma problem ze zrozumieniem różnic między nimi. Mnogość warsztatów montażu i różnorodność ofert sprawia, że klient po sondowaniu rynku ma w głowie mentlik. Niestety najczęstszym kryterium, według którego klient wybiera zakład montażu jest cena instalacji gazowej. Jeśli jednak chcemy, żeby jazda na gazie w długofalowej perspektywie była naprawdę opłacalna i bezproblemowa, warto także wziąć pod uwagę inne, niezmiernie ważne kryteria wyboru instalacji gazowej.
autor: Joanna Wnuk

AMI Międzynarodowe Targi Samochodowe w Lipsku
Międzynarodowe Targi Samochodowe AMI – „Auto Mobil International” są najważniejszą imprezą branży motoryzacyjnej w Niemczech i całej Europie Środkowej, która miała miejsce w pierwszym półroczu 2007 roku, na stałe wpisaną w kalendarz wystaw samochodowych. Podczas 17 już edycji targów AMI, które odbyły się w dniach 14-22 kwietnia br., blisko 500 wystawców zaprezentowało swoją ofertę. Kolejny rok z rzędu jednym z wiodących tematów targów była ochrona środowiska, stąd też gama technologii przyjaznych środowisku, prezentowanych w Lipsku, była niezwykle szeroka. Praktycznie każdy liczący się producent mógł się pochwalić obecnością na stoisku przynajmniej jednego modelu auta z tzw. alternatywnym napędem.
autor: red.

Oferta na każdą kieszeń – oferta spełniająca oczekiwania
Wiele firm ma w swojej ofercie towary i usługi zarówno dla klientów, którzy szukają tradycyjnych rozwiązań spełniających podstawowe oczekiwania oraz także dla tych, których interesuje zakup towarów wyższej jakości – mimo, że często mają wyższą cenę. Podobnie sytuacja przedstawia się w instalacjach gazowych do samochodów oferowanych przez firmę ELPIGAZ. W europejskiej sieci „ELPIGAZ 2000” dostępne są urządzenia, które podzielone zostały na dwie linie odzwierciedlające podstawowe cechy należących do nich produktów: POPULAR i EXCLUSIVE.
autor: Elpigaz

STELLA 4DPI – instalacja gazowa do silników z bezpośrednim wtryskiem benzyny – charakterystyka układu
Innowacyjność rozwiązania oferowanego przez firmę ELPIGAZ polega na tym, że sterownik DPI” (Stella for Direct Patrol Injection) przeznaczony do silników z bezpośrednim wtryskiem benzyny jest w stanie współpracować ze sterownikiem benzynowym tak, że silnik jest chroniony przed uszkodzeniem wtryskiwaczy w każdym zakresie obrotów i obciążeń. Rozwiązanie to jest chronione kilkoma patentami. Sterownik „Stella 4 DPI” jest również o wiele bardziej zaawansowany technicznie, niż inne występujące na rynku sterowniki do sekwencyjnego wtrysku gazu.
Autor: Bogusław Skarpetowski

EcoFuel Word Tour – czyli w 128 dni dookoła świata na CNG
Wyprodukowany w Poznaniu VW Caddy EcoFuel prowadzony przez niemieckiego kierowcę – Rainera Zietzlow objechał na CNG kulę ziemską. Celem wyprawy było ukazanie możliwości paliw alternatywnych, a testowany samochód przeszedł wyjątkowo morderczy test w zróżnicowanych warunkach klimatycznych i drogowych. Założenie ekspedycji – 31 krajów i 45 000 km w 6 miesięcy, zostało zrealizowane z nawiązką, gdyż załoga w ciągu 128 dni odwiedziła 40 krajów i pokonała trasę 44 690 kilometrów.
autor: red.© 2008 Jazda za grosze • projekt graficzny: Edyta Osiak • wykonanie serwisu: EXCOM Breza Kazimierz