ARCHIWUM

jazda za grosze - archiwumZawartość numeru - 3 (38) 2007:          pobierz wydanie w pdf

Gaz-więcej jeździsz-więcej zyskujesz
Samochód to jeden z ważniejszych zakupów gdyż właśnie nim dojeżdżamy do pracy, podwozimy dzieci do szkoły lub zwyczajnie wyjeżdżamy by odpocząć. Decydując się na zakup auta bierzemy pod uwagę nie tylko jego cenę, ale także przewidywane koszty eksploatacji. Wysokie ceny benzyny i oleju napędowego przyczyniają się do dużego popytu w Polsce na instalacje gazowe (LPG lub CNG), których montaż skutecznie obniża koszty eksploatacji samochodów. Podjęcie decyzji o zamontowaniu samochodowej instalacji gazowej uzależnione jest głównie od ilości kilometrów przejeżdzanych w ciągu roku.
Autor: Redakcja

Perspektywy rozwoju rynku CNG w Polsce
Mamy szansę na dynamiczny rozwój rynku sprężonego gazu ziemnego w Polsce, do którego może przyczynić się wspólna z Ukrainą organizacja Mistrzostw Europy w piłce nożnej EURO 2012. Podczas organizacji imprez masowych, szczególnie tego rodzaju, bardzo wzrasta lokalnie ruch samochodowy, który wywołuje zwiększenie zanieczyszczenia powietrza. Względy bezpieczeństwa, zdrowia mieszkańców, sportowców i kibiców nakazują aby temu zjawisku przeciwdziałać. Podczas kolejnbych olimpiad czy to w Monachium, Atlancie czy Meksyku już od 1968 r. środki transportu dowożące sportowców i kibiców napędzane były ekologicznymi paliwami- między innymi gazem ziemnym.
Autor: Gerard Bartłomiejczyk

Dobry reduktor - dobra jazda na gazie
W ostatnich latach obserwujemy dynamiczny rozwój zastosowania elektroniki w życiu codziennym oraz w technice samochodowej. Mimo postępu technologicznego jaki nastąpił dzięki elektronice nie nalezy zapominać o znaczeniu innych dziedzin- np. o mechanice. jak dotąd żadna elektronika nie zastąpiła np. koła inną figura i aby poruszać sie po jezdni samochód musi być wyposażony w koła- dalej okrągłe. Odnosząc powyższe do samochodowych instalacji gazowych chciałbym zwrócić uwagę na jeden z jej elementów, a dokładnie na reduktor-parownik.
Autor: Grzegorz Jarzyński

Uczymy się całe życie - o autach i paliwach - także
Czy znajomość pewnych spraw dotyczących samochodów zasilanych gazem ma wpływ na poprawność ich eksploatacji ?
Autor: mgr inż. Dariusz Wnuk

Dwa tygodnie na CNG
Na przełomie lipca i sierpnia, zorganizowaliśmy wspólnie z firmą ELPIGAZ cykl spotkań, którego celem było szersze zaprezentowanie diagnostom samochodowym, czyli osobom zajmującym się urzędową kontrolą techniczną, pojazdów zasilanych gazem ziemnym.
Autor: Krzysztof Cieślak

Sprawdzanie cewek zapłonowych
Od kiedy w silnikach pojazdów zastosowano zapłon iskrowy do zapalania mieszanek paliwowo-powietrznych, a było to ponad 100 lat temu, zawsze sprawiał on duże problemy przy diagnozowaniu.
Autor: Ryszard Hołownia

Nowy zintegrowany reduktor COMETA
W artykule został omówiony nowy jednostopniowy reduktor parownik do wtrysku gazu „Cometa-i”. Jest to najnowszy model reduktora-parownika stosowany we wtryskach gazu firmy Elpigaz.
Autor: mgr inż. Bogusław Skarpetowski

POGP Polska Organizacja Gazu Płynnego
Jednym z podstawowych celów Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Związku Pracodawców jest ochrona praw i reprezentowanie interesów członków wobec władz i organów państwowych, których działania, zwłaszcza te związane z przygotowaniem nowych aktów prawnych, w sposób istotny dotyczą branży gazu płynnego.
Autor: Katarzyna Gonet

Austria - cel wakacyjnych wypraw
Austria jest państwem położonym w Europie środkowej, nie posiadającym dostępu do morza. Jej wielkim atutem turystycznym są góry położone na zachodzie i południu kraju. Austria ciągle przyciąga nowych gości oferując im tak wiele możliwości spędzenia atrakcyjnego urlopu, że większość z nich powraca tu wielokrotnie.
Autor: Jakub Bury© 2008 Jazda za grosze • projekt graficzny: Edyta Osiak • wykonanie serwisu: EXCOM Breza Kazimierz