ARCHIWUM

jazda za grosze - archiwumZawartość numeru - 2 (41) 2008:          pobierz wydanie w pdf

Co przyniesie podwyżka akcyzy?
Ministerstwo Finansów po raz kolejny, jak twierdzi ‘aby poprawić stan kasy państwa’ sięga po pieniądze swoich obywateli. Tym razem konkretnie do portfeli użytkowników aut na gaz. Obecnie wysokość akcyzy na LPG wynosi 695 zł od tony gazu (1 kg gazu to 1,78 litra) tj. 39 groszy na litr. Ministerstwo Finansów planuje podniesienie stawki akcyzy na gaz płynny do 1100 zł za tonę czyli do 61,8 groszy na litr czyli o 22,8 grosza. Co wpływa na cenę detaliczna autogazu? Dlaczego w Polsce wysokość akcyzy na LPG w stosunku do zaleceń europejskich jest jedna z najwyższych w Europie? Co straci Fiskus po planowanym wzroście akcyzy na autogaz?
Autor: Anna Ramska

To takie proste - zamontujgaz ?
Ograniczenie kosztów eksploatacji pojazdu, tak dla zwykłego użytkownika, jak i bardzo rozbudowanego przedsiębiorstwa odgrywa bardzo ważną rolę. Jednym ze sposobów ich zmniejszania jest adaptacja auta na gaz- LPG lub CNG. I tutaj zaczynają się problemy: czy warto? po jakim czasie się zwróci? ile to kosztuje? gdzie wykonać adaptację? Odpowiedzi na te i podobne pytania udziela nowo utworzony serwis internetowy www.zamontujgaz.pl
Wywiad z Joanną Wnuk

Jak być trendy za kierownica?
Rzadko która dziedzina jest w stanie na równi z autogazem dokumentować zgodność ekologicznych i ekonomicznych działań jednocześnie. Zwykle proekologiczne starania okupione bywają dodatkowymi wysiłkami, niedogodnościami i kosztami, a rola pioniera to przywilej. Proponujemy prosty sposób na to jak być trendy, systematycznie zyskując - nie tylko popularność.
Autor: Piotr Grzywacz

Sekwencyjny wtrysk gazu- budowa i działanie
Każdy obecny lub potencjalny użytkownik auta z instalacją gazowa powinien znać budowę i zasadę działania instalacji gazowej, którą eksploatuje lub ma taki zamiar. Aby wykorzystać w pełni zalety poruszania się na gazie należałoby przyswoić podstawowe zasady eksploatacji pojazdu z gazowym układem zasilania.
Autor: Bogusław Skarpetowski

Latające samochody
„Zapamiętaj moje słowa: Połączenie samolotu i samochodu nadchodzi. Możesz się śmiać lub nie ale to nadchodzi...”- powiedział kiedyś Henry Ford, prezes i założyciel Ford Motor Company. Jesteśmy świadkami nowej ery-ery latających samochodów. Po wielu latach prób i doświadczeń udało się stworzyć M200G podobny do lekkiego helikoptera i M400 pojazd powietrzny piątej generacji z możliwością pionowego startu i lądowania.
Autor: Jakub Kucharski

Jak kupować używane auto z gazem ?
Oczywiste jest, że kupując samochód na giełdzie czy z auto-handlu chcielibyśmy, aby sprawował się bez zarzutu. Jednak w praktyce najdotkliwsze błędy, jakie popełniane są przy zakupie samochodu z gazem nie są związane z funkcjonowaniem instalacji, tylko z dokumentami a raczej - z ich brakiem. Problem dotyczy zarówno używanych samochodów, które jeździły po naszych drogach wcześniej, jak i tych, które mają być zarejestrowane w Polsce po raz pierwszy.
Autor: Dariusz Wnuk

Pomóż swojemu samochodowi !(Help your car – please !)
Pomiędzy jazdą kierowcy w Formule 1, a naszą codzienną jazdą samochodem z instalacją gazową zachodzi pewne podobieństwo. I nie chodzi jednak o osiągane szybkości i przyśpieszenia, efekty dźwiękowe i wizualne ale o przygotowanie pojazdu. Nie należy traktować dotychczasowej bezawaryjności samochodu jako stanu trwającego w nieskończoność i niezmiennego. Naprawom na drodze podczas wakacyjnej wycieczki najlepiej zapobiega się wykonując przeglądy okresowe pojazdu Dlatego już dzisiaj zaplanujmy sprawdzenie, kiedy ostatni raz wymienialiśmy w naszym samochodzie filtry powietrza, gazu lub świece zapłonowe.
Autor: Paweł Szadkowski

CNG - paliwo samochodowe, tanie i nie tylko
W Polsce jeszcze wiele osób przekonanych jest, że AUTOGAZ oznacza tylko gaz propan-butan, czyli LPG (ang. Liquid Petroleum Gas). Zwyczajowo taka nazwa przylgnęła już do tego paliwa, ale ogólnie przypisać jej można wszystkie paliwa gazowe, które służą do napędów pojazdów. Niedoceniany w Polsce popularny na świecie jest CNG (Compressed Natural Gas) o licznych zaletach ekologicznych.
Autor: Gerard Bartłomiejczyk

Na wakacje z LPG
Coraz cieplejsza pogoda za oknami mobilizuje wielu z nas do planowania tegorocznych wakacji. Jeżeli myślą Państwo o wyjeździe poza Polskę samochodem z instalacja gazową, warto przygotować się do takiego wyjazdu, aby uniknąć niespodzianek na stacjach tankowania. Propozycja dotyczy prześledzenia dwóch tras: jednej w kierunku zachodnim, a drugą w kierunku wschodnim, dzięki czemu zaprezentowane zostaną różne redukcje końcówek stosowane do tankowania pojazdów.
Autor: Dorota Dyakowska

W Europę na gazie
Okres letni to czas wakacji. Dlatego radzimy jak zaplanować podróż samochodem przez Europę przyjmując jako główne kryterium cenę paliw. Przy obecnych cenach ropy naftowej na rynkach światowych należy liczyć się ze wzrostem cen detalicznych na stacjach paliw – nie mniej jednak znajomość cen w poszczególnych krajach pozwoli na bardziej dokładne zaplanowanie budżetu w części dotyczącej wydatków na paliwo. Porównanie cen detalicznych autogazu i benzyny w wybranych krajach Europ oraz informacje o dostępności stacji autogazu.
Autor: Voyager© 2008 Jazda za grosze • projekt graficzny: Edyta Osiak • wykonanie serwisu: EXCOM Breza Kazimierz