ARCHIWUM

jazda za grosze - archiwumZawartość numeru - 2 (45) 2009:          pobierz wydanie w pdf

Piękne i bestie
Auto- czyli 4 litery, lub 4 kółka bez których nie wyobrażamy sobie życia. Jeszcze kilka lat temu samochód był postrzegany jako symbol nowoczesnego stylu życia i sukcesu, a dziś traktujemy auto jako skuteczne narzędzie, dzięki któremu szybciej dotrzemy do pracy, zrobimy zakupy czy też dowieziemy dzieci do szkoły. A jakimi kryteriami przy wyborze samochodu kierują się Panie? Z badań LeasePlan wynika, że dla kobiet najważniejsze jest kryterium bezpieczeństwa i komfortu. Kolejne kryterium wyboru to ekonomia. Nie od dziś wiadomo, ze kobiety, charakteryzuje praktycyzm dlatego też dokładnie analizują koszty eksploatacji czyli to ile samochód spali paliwa.
Autor:Wanda Kucharska

Lepsze wrogiem dobrego?
Każdy rynek systematycznie się rozwija w wyniku czego pojawiają się nowe jeszcze lepsze rozwiązania a wraz z nimi też lepsze oferty. Ten mechanizm powoduje, ze nowe lepsze staje się wrogiem tego co dotychczas było dobre. Na ile Stella EOBD, która zasługuje na miano instalacji wtrysku gazu „IV+” generacji, jest lepsza od dotychczasowych rozwiązań świadczą opinie tych, którzy mają ten system w swoich autach. Nie tylko dotyczy to poprawności pracy w całym zakresie obciążeń silnika, ale także zużycia paliwa i osiągów auta. Jeden z kierowców od lat korzystający z dobrodziejstw paliw gazowych po wymianie komputera Stella na Stella EOBD porównał zmianę w jeździe samochodu do włączenia systemu KERS w Formule 1.
Autor: Bogusław Skarpetowski

Bieżące i przewidywane skutki zmian klimatu globalnego
Świat stoi przed poważnym wyzwaniem związanym ze zmianami klimatu globalnego. Prognoza wzrostu emisji gazów cieplarnianych (z ang. GHG – Greenhouse gases) mówi o tym, że w roku 2050 emisja będzie 3 razy większa niż w 1970, a 2 razy większa niż w roku 1990. Jeśli społeczeństwa międzynarodowego nie będzie stać na solidarną działalność w kierunku powstrzymanie zmian klimatu to spowoduje to liczne negatywne skutki, siła i zakres ich występowania będzie niejednakowy w różnych częściach świata.
Autor: Andrzej Kassenberg

Bezpieczeństwo LPG- mity, a rzeczywistość
W polskim społeczeństwie brakuje wiedzy na temat samochodowych instalacji gazowych oraz wymogów technicznych, jakie muszą spełniać zastosowane do montażu elementy aby zapewnić bezpieczną eksploatację pojazdu. Należy wiedzieć, że wszystkie elementy instalacji, przez które przepływa gaz o ciśnieniu przekraczającym 20 kPa, przed ich wprowadzeniem do sprzedaży muszą być poddane badaniu na spełnienie kryteriów technicznych wynikających z Regulaminu 67.01 ONZ. W praktyce oznacza to, że do montażu w pojeździe mogą być zastosowane jedynie elementy gwarantujące bezpieczeństwo eksploatacji (posiadające homologację).
Autor: Paweł Szadkowski

Charyzmatyczny Enzo Ferrari
Enzo Ferrari uważany jest za najbardziej charyzmatyczną osobowość w historii sportu samochodowego. Zawsze był pełen energii, wymagający i zawzięty. Zarówno sobie jak i swojemu zespołowi stawiał wysokie cele, do których dążył za wszelką cenę. Znany był ze swego władczego stylu zarządzania i obojętności wobec swoich pracowników. Uważał, że nie ma ludzi niezastąpionych i kiedy w wypadku podczas wyścigu zginął jeden z kierowców Ferrari, Enzo zainteresował się tylko jak bardzo ucierpiał na tym bolid.
Autor: Ewa Siemieniako

Czyste powietrze i oszczędność 60 miliardów euro !
Czyste powietrze, ochrona środowiska naturalnego, ekologia – te zwroty nabierają coraz większej wagi. Wynikiem rosnącej świadomości ludzkości w zakresie ochrony otaczającego nas środowiska są podejmowane działania na różnych poziomach organizacyjnych – od lokalnych poprzez regionalne do międzynarodowych. Głównym celem tych działań jest przeciwdziałanie postępującemu efektowi cieplarnianemu przez ograniczanie emisji CO2. Taki cel zakłada również ogólnoeuropejski projekt rozwoju branży autogazu „Autogas Roadmap” (Mapa drogowa autogazu).
Autor: Grzegorz Jarzyński

E-GIFT –nowe spojrzenie na LPG
Zmiany, które w ostatnich latach, a szczególnie w ostatnich miesiącach przeobraziły europejski rynek spowodowały, że przedsiębiorcy coraz częściej muszą szukać alternatywnych sposobów i źródeł oszczędności w prowadzeniu biznesu. Nie warto wyważać otwartych drzwi, ale warto wyciągnąć szyję, zajrzeć głębiej do środka i skorzystać z tego co mamy pod ręką. A pod ręką mamy alternatywne paliwo: tanie, ekologiczne i co ważne dostępne od zaraz – takie jest właśnie LPG. A inne spojrzenie na to paliwo i możliwości jego wykorzystanie wskaże wszystkim przedsięwzięcie takie jak projekt E- gift, czyli European Gas Independent Fuel Tour.
Autor: Ewa Szumlak

A może MadeGasCar?
Jednym z podstawowych zadań, jakie stawia sobie Unia Europejska jest dbałość o środowisko naturalne. Dlatego w celu zmniejszenia oddziaływania pojazdów na otoczenie wprowadza się nowe bardziej rygorystyczne normy dotyczące emisji spalin, oraz promuje bardziej „czyste” metody zasilania pojazdów. Jednym z takich działań jest projekt MadeGasCar, którego głównym celem jest dążenie do rozwijania rynku pojazdów napędzanych naturalnym gazem (CNG, biogaz) wraz z powiększaniem liczby pojazdów wykorzystujących alternatywne paliwo, jak również wzmocnienie dystrybucji biogazu i gazu naturalnego do zasilania pojazdów.
Autor: Kinga Kalandyk

Półwysep helski
Inaczej Mierzeja helska jest najdalej wysuniętym na północ fragmentem polskiego wybrzeża ukształtowanym w wyniku działania prądów morskich biegnących wzdłuż plaż. Na jego atrakcyjność wpływa przede wszystkim położenie geograficzne – piękny krajobraz w postaci plaż, klifów czy nadmorskich lasów przyciąga turystów. Każdy zapewne marzy by znaleźć się na pograniczu lądu i morza, wśród szumu fal i piaszczystych plaż. Fakt ten potwierdzają liczne wycieczki turystów przybywających z różnych miejscowości Polski i nie tylko.
Autor: Paweł Koczuk

Do bliższych i dalszych sąsiadów
Podróżując po Europie coraz częściej będziemy mogli korzystać ze wspólnotowych dobrodziejstw, jak jednolita waluta, w wielu miejscach porozumiemy się też w jednym (angielskim) języku, niestety – dysponując autem z instalacją LPG – jeszcze nie możemy liczyć na całkowitą unifikacje systemów tankowania tego cieszącego się rosnąca popularnością, a przede wszystkim taniego oraz ekologicznego paliwa. Póki “eurozłącze” nie stanie się powszechnie stosowanym standardem narażeni jesteśmy na korzystanie z różnego typu pistoletów do tankowania autogazu. Należy o tym pamiętać, planując urlopowe wojaże do Niemiec, Holandii czy Belgii.
Autor: Sławomir Kaskjaniuk

Użytkowe na CNG
Rynek aut użytkowych zmienia się z chwili na chwilę. Producenci co rusz wprowadzają zmiany nie tylko kosmetyczne, ale również użytkowe, wydłużając i poszerzając oferowane samochody, tak aby mogły pomieścić jak najwięcej i przy tym były wciąż oszczędne w eksploatacji. W związku z kontynuacją naszego wątku o samochodach zasilanych gazem ziemnym, dzisiaj przyjrzymy się dokładniej małemu użytkowemu VW Caddy 2.0 Eco Fuel. Auto to jest najczęściej sprzedawanym samochodem CNG w Niemczech. Ze względu na duży sukces tego pojazdu koncern Volkswagena stale zwiększa jego produkcję.
Autor: Sebastian Klaman-Nakielski© 2008 Jazda za grosze • projekt graficzny: Edyta Osiak • wykonanie serwisu: EXCOM Breza Kazimierz