BIEŻĄCE WYDANIE

jazda za grosze - aktualne wydanieW bieżącym numerze - 3/4 (46) 2009:

Sukces pierwszego Zielonego Konwoju      pobierz artykuł
W dniach 14-16 września 2009 r. w Polsce odbył się Pierwszy Zielony Konwój LPG, czyli rajd pojazdów zasilanych gazem płynnym. 1000 kilometrów na LPG w ciągu 3 dni, 400 uczestników podczas 5 konferencji zorganizowanych w największych miastach Polski, 15 ekspertów z kraju i z zagranicy, 12 różnych pojazdów zasilanych LPG. Zorganizowane przez redakcję "Jazdy za grosze." przedsięwzięcie pod nazwą European Gas Independent Fuel Tour (w skrócie E-GIFT), prezentujące jak ekologiczna i ekonomiczna jest jazda na LPG, stało się wielkim sukcesem. Takiego projektu w Polsce jeszcze nie było!
Autor: Ewa Szumlak

Pudzian i jego Hummer na LPG
Po prostu umiem liczyć - wywiad z Mariuszem Pudzianowskim. Najsilniejszy człowiek świata, specjalnie dla Gazeo.pl opowiada o oszczędzaniu i przygodach z drogówką. Zdradza, za co lubi swojego Hummera i dlaczego dwa razy w tygodniu przywiązuje go do lin. Wyjawia też jak potrafi liczyć złotówki pomimo posiadania Lamborghini wartego 1,5 mln zł, Mercedesa Klasy S i imponującego Hummera.
Rozmowa z Mariusze Pudzianowskim

Jakość życia - jakość powietrza      pobierz artykuł
Nasze domowe przyzwyczajenia przenosimy do sfery zawodowej i codziennego życia poza domem. Na ogół każdy dba o czystość i porządek we własnym domu i podobne podejście wykazuje do otaczającego nas świata zewnętrznego. Na postawione publicznie pytanie, "czy należy dbać o środowisko naturalne?", z pewnością usłyszymy odpowiedź twierdzącą. Zmiany zachodzące wokół nas, postępująca urbanizacja, rozwój przemysłu, postęp cywilizacyjny uświadamiają nam, jak ważne jest ocalenie tego, co pozostało żywe i nie zmienione działalnością człowieka.
Autor: inż. Paweł Szadkowski

Premiera we Frankfurcie      pobierz artykuł
63 Międzynarodowy Salon Samochodowy we Frankfurcie mimo, że nie przyniósł spektakularnych nowości zapewnił każdemu miłośnikowi motoryzacji wiele miłych wrażeń. Według organizatorów było ponad 80 nowości, a producenci samochodowi chwalili się głównie nowymi silnikami spełniającymi rygorystyczne normy emisji spalin. Warto zwrócić uwagę, że wśród licznych prezentacji samochodowych, miały swoje miejsce także debiuty na LPG takich marek jak Skoda Octavia i Fiat Punto Evo.
Autor: Daniel Tankielun

Diagnostyka i serwis wtryskiwaczy gazu      pobierz artykuł
W systemach sekwencyjnego wtrysku gazu zasadniczym elementem mechanicznym odpowiadającym za poprawną pracę instalacji oraz za emisję spalin jest wtryskiwacz gazu. Usterki wtryskiwaczy gazowych najczęściej objawiają się przez niestabilną pracą silnika i wypadaniem zapłonów. Nierównomierność pracy silnika powodują nierównomierne dawki paliwa gazowego dla poszczególnych cylindrów. Skutkuje to pogorszeniem emisji spalin, zwiększeniem zużycia paliwa, a w konsekwencji wypadaniem zapłonów i nierównomiernością pracy silnika zasilanego LPG. Jak wygląda diagnostyka?
Autor: mgr inż. Bogusław Skarpetowski

Zima tuż, tuż...      pobierz artykuł
Nadchodząca zima może dać się mocno we znaki naszemu samochodowi - szczególnie wtedy, gdy nie przygotujemy go do jazdy podczas najchłodniejszej pory roku, czyli w mrozie, po zaśnieżonych i oblodzonych drogach. Samochód potrzebuje odpowiedniego przygotowania do tak trudnej pory roku, ale o to już musimy zatroszczyć się sami, korzystając z pomocy specjalistów. Na jakie podzespoły podczas przygotowania do zimy należy zwrócić szczególną uwagę?
Autor: Wanda Kucharska

Diesel na gaz      pobierz artykuł
W dniach 14-16 września przez 5 miast Polski przejechał Zielony konwój LPG, w którym wzięło udział 12 aut zasilanych autogazem. Wśród nich był dość nietypowy dla branży gazowej samochód marki Fiat Ducato 2,8 TD- diesel. Co w nim takiego dziwnego? Otóż i to auto było wyposażone w instalację LPG. Jak to działa, kiedy do diesla dodamy LPG? Otóż w opisywanym rozwiązaniu, LPG jest tylko dodatkiem, gdzie rozkład udziału przedstawia się około 80% ON i 20% LPG. Należy jednak wspomnieć również o tym, że dodanie LPG nie występuje kiedy silnik pracuje na biegu jałowym.
Autor: inż. Sebastian Klaman-Nakielski

Sakichi Toyoda - ojciec japońskiej rewolucji przemysłowej      pobierz artykuł
Toyota Motor Corporation to obecnie największy japoński koncern samochodowy. Początki firmy sięgają końca XIX wieku. Twórcą potęgi Toyoty był Sakichi Toyoda, później jego dzieło rozwijał syn Kiichiro Toyoda. Obaj panowie pierwsze szlify w zarządzaniu zdobywali prowadząc przedsiębiorstwo produkujące krosna przędzalnicze, utworzone w 1885 roku. Produkcja samochodów rozpoczęła się w 1936 roku.
Autor: Ewa Siemieniako

Kamper CNG- marzenie nad Wisłą      pobierz artykuł
W sierpniu tego roku został zaprezentowany po raz pierwszy na motoryzacyjnym salonie w Diseldorfie samochód, który okrzyknięto premierą wszechświatową jako pierwszy samochód mieszkalny z napędem ekologicznym - "Avanti Eco Gwiazda". Kamper wyposażony jest w pięć butli na gaz CNG umieszczonych poprzecznie do kierunku jazdy pod podwoziem o łącznej pojemności 220 litrów. Pozwoli to na zatankowanie około 50 Nm3 CNG pod ciśnieniem 20 MPa co powinno pojazdowi umożliwić pokonanie dystansu około 400 kilometrów za łączną kwotę 105 PLN.
Autor: Gerard Bartłomiejczyk

Spotkanie z TROLLEM      pobierz artykuł
Pomysł na wyjazd do Norwegii powstał podczas wspólnej kolacji ze znajomymi. Rozmowy na temat przeciągnęły się do późnych a właściwie wczesnych godzin rannych. Internet, mapy, przewodniki poszły w " ruch". Potem miesiąc pracy w domu i kolejne spotkanie. W grę wchodziły różne opcje wliczając prom z Gdyni do Karlskrony, lub ze Świnoujścia do Kopenhagi czy też lot samolotem. Wszyscy jednogłośnie wybrali Opla Zafirę z instalacja gazową, jednej z rodzin.
Autor: Adam Rakowski© 2008 Jazda za grosze • projekt graficzny: Edyta Osiak • wykonanie serwisu: EXCOM Breza Kazimierz